C C C C A+ A A- X

Десетокласници от Разград участваха в симулация на съдебен процес по казус за пътнотранспортно произшествие

Дата на публикуване 5 юни 2026 Последна редакция 8 юни 2026 Инициативи и събития Отпечатай

       

       Двадесет и девет десетокласници от ППМГ „Никола Обрешков“ – Разград, водени от своя учител Теодор Тодоров, взеха участие в правен казус разгледан по време на симулиран наказателен процес, чийто домакин бе Районен съд – Разград.

       В рамките на симулацията бе разгледан случай свързан с причиняване на пътнотранспортно произшествие с пострадал пешеходец от непълнолетен и неправоспособен водач след организирано събиране с употреба на алкохол. Според казуса младежът управлявал автомобил с превишена скорост, блъснал пешеходка и напуснал местопроизшествието, след което срещу него било образувано досъдебно производство и внесен обвинителен акт в съда на по-късен етап.

       Учениците влязоха в ролите на съдебен състав, прокурор, защитник, обвиняем, свидетели и вещи лица, като проследиха всички основни етапи на наказателния процес – от разпита на свидетелите и обсъждането на доказателствата до съдебните прения и постановяването на съдебен акт.

       След като взе  предвид всички становища, ученическият съдебен състав призна подсъдимия за виновен в извършване на деянието и го осъди на обществено порицание. Отделно, подсъдимият трябва да заплати 552 евро обезщетение за имуществени щети  и неимуществени вреди в размер на 6 500 евро, настъпили в резултат на извършеното от него престъпление, включително и разноските по делото в размер на 500 евро.

       Ментори на участниците бяха магистрати от Районен съд – Разград в лицето на председателя на Районен съд – Разград съдия Нели Генчева и съдиите Доротея Иванова и Николай Борисов. От Районна прокуратура – Разград активно се включиха заместника на административния ръководител прокурор Десимира Недкова и прокурор Зорница Цветкова от Районна прокуратура – Разград. Всички те подпомогнаха учениците при подготовката и разпределението на ролите в съдебния процес.

       Гост на събитието бе заместник окръжният прокурор Емил Енчев.

       Симулираните съдебни процеси се приемат с голям интерес от гимназистите, тъй като им предоставят възможност да придобият практически поглед върху съдебния процес и ролята на отделните участници в него.

       Всички получиха удостоверения по образец на Висшия съдебен съвет, Конституция на Република България, по едно издание на Наказателния кодекс и флашки.

       След процеса много от учениците имаха и допълнителни въпроси, които намериха отговор от магистратите.

       Инициативата е част от образователните дейности за повишаване правната култура на младите хора и запознаването им с работата на съдебната система.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемам Отказ Повече информация