В Деня на Конституцията - 16 април осмокласници посетиха Районен съд – Разград
С отворени врати за ученици Районен съд - Разград отбеляза Деня на Конституцията – 16 април. Съдия Доротея Иванова представи дейността на съда пред ученици от VІІІ г клас на НПТГ „Шандор Петьофи“, водени от преподавателя по история Борис Атанасов.
Магистратът запозна учениците с работата на правораздавателната институция. Информира ги, че Районен съд – Разград разполага с три съдебни зали, като им показа къде стоят страните по време на съдебните заседания по наказателни и граждански дела.
Съдия Иванова им обясни, че върховният закон в държава е Конституцията. Информира ги какво означава понятието правова държава, акцентира защо е важно да се спазва установения от държавата правов ред и защо е необходимо да има добре развито гражданско общество, в което са гарантирани правата и свободите на гражданите. Подчерта, че правото не може да съществува без съответни задължения, а основният закон, който гарантира правата и задълженията на децата, е Закона за закрила на детето.
Тя разказа на осмокласниците, че макар и непълнолетни, за правото са наказателноотговорни лица и могат да бъдат съдени. Обясни им, че в наказателното право непълнолетните се разделят на две групи - млади непълнолетни от 14 до 16 г. и възрастни непълнолетни от 16 до 18 г., като това разделение оказва влияние върху размера на наказанията, които могат да им бъдат налагани.
Магистратът им разясни и как протича едно досъдебно и съдебно производство с участието на непълнолетен, че задължително му се назначава защитник, уведомяват се неговите родители или настойник, като разпитът на непълнолетни жертви / извършители / свидетели на престъпление е препоръчително да бъдат извършвани в защитена обстановка, в така наречените „сини стаи“, където детето не се среща нито със съдията, нито с прокурора, нито с разследващия, а бива разпитвано от лица, които са обучени. Тези лица обикновено са психолози и чрез тях се задават въпросите на детето - за да може спокойно да разкаже какво се е случило.
Обясни на осмокласниците, че често младежите извършват различни престъпления или нарушения поради увлечение или лекомислие и ако това бъде установено им се налагат мерки по Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, като мерките могат да бъдат 13 на брой – от забележка до настаняване в социално-педагогически интернат и във възпитателно училище - интернат. В случай, че прокурорът прецени, че няма лекомислие или увлечение, делото се внася в съда.
Съдия Иванова ги информира още, че делата с непълнолетни задължително се разглеждат с участието на съдебни заседатели, които в повечето случаи са психолози или педагози, а наказанията се редуцират в зависимост от тежестта на престъплението.
Магистратът отговори на редица въпроси от страна на младите хора, сред които за най-тежката присъда, която е постановявала в своята практика, какво се случва ако подсъдимият откаже да се яви в съдебната зала и може ли да се води задочен процес?
Началникът на Областно звено "Охрана" в Разград Владимир Христов и служители посрещнаха учениците и ги запознаха с отговорностите на съдебната охрана, въоръжението, с което разполагат и местата за задържане. Показаха им един от служебните си автомобили и разясниха как се конвоират от ареста и затвора обвиняеми или осъдени за престъпления лица.