Математическата гимназия - домакин на беседи за детското и наказателното правосъдие
Темите „Детско правосъдие. Малолетни и непълнолетни лица – свидетели, жертви и извършители на престъпление. Домашното насилие. Участие в съдебни процедури. Синя стая. Органи, които могат да предложат подкрепа и защита“ и „Наказателно правосъдие. Престъпление (против личността и против собствеността) и нарушение. Съучастие. Наказателно отговорни лица“ представи наказателният съдия Доротея Иванова от Районен съд – Разград пред ученици от 10 „а“, „в“ и „г“ клас на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“.
Пред десетокласниците съдия Иванова обясни кои лица са малолетни, непълнолетни и пълнолетни. Информира ги, че в наказателното право непълнолетните се делят на две основни категории – млади непълнолетни от 14 до 16 г. и по-зрели непълнолетни от 16 до 18-годишна възраст. Учениците научиха още, че съгласно Наказателния кодекс, наказателно отговорни са освен пълнолетните, така и непълнолетните лица, когато са разбирали свойството и значението на извършеното от тях, като има редукция в наказанията, които могат да бъдат налагани на непълнолетните.
Дискутиран бе и въпросът за децата – жертви или свидетели на престъпление, както и основните им права и задължения, разписани в Закона за закрила на детето и Международната конвенцията на ООН за правата на детето. Магистратът обясни какво е условното наказание, кога настъпва реабилитация на осъдено лице и какво представлява родовата и местната подсъдност.
Засегната бе темата за наказателното правосъдие, което включва престъпленията, административните нарушения и процесуалния ред, по който се установяват и доказват в досъдебната и съдебната фаза.
По време на беседата бе поставен акцент и на някои от по-разпространените престъпления против личността и собствеността, като магистратът сподели казуси от своята дългогодишна практика.
Учениците проявиха любопитство как се настаняват деца във ВУИ, какви са последиците ако обидиш някой и защо в България е отменено смъртното наказание.
Посещението в учебното заведение е в рамките на Образователната програма „Съдебна власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури".